Pokud by snad nějakou pilnou nevěstu napadlo, že by si chtěla vlastnoručně ušít svatební šaty, dělat by to spíše neměla, jelikož se říká, že si tím zašívá cestu ke štěstí.
Jestliže si chce nevěsta zajistit blahobyt, měla by mít ve svatební den obuté boty s plnou špičkou a patou.
Ženichům by se neměl nasazovat motýlek, jelikož by mohli nevěstě uletět. Ženich nesmí vidět nevěstu ve svatebních šatech, přináší to do vztahu smůlu.
Často dodržovaná je základní čtyřkombinaci, dle které by nevěsta měla mít ve svatební den na sobě něco nového (symbol nových začátků), něco starého (značí dodržení rodinné tradice), něco půjčeného (dává tak na vědomí, že přijme rady druhých) a něco modrého (tato barva vyjadřuje lásku a věrnost).
Pověry spojené se svatebními šperky
Pokud si nevěsta nechce oči vyplakat, neměla by mít na sobě ve svatební den pravé perly.
Chtějí-li se snoubenci vyhnout nevěře, neměli by si nikdy zkoušet snubní prstýnky svých kamarádů.
Kytice a svatební pověry
Nevěsta by neměla vidět před svatbou svou kytici. Málokterá si ale netroufne nechat výběr na ženichovi, proto se tato tradice většinou nedodržuje.
Po hostině nevěsta háže kytici do řady neprovdaných žen, která z nich ji chytí, do roka se vdá.
Pověry spojené s jídlem
Stará pověra říká, že pokud si nevěsta schová do rukaviček (nebo šatů) zrnko cukru a drobek chleba, zajistí to manželům spokojený život a blahobyt. Ženich toto zajišťuje tím, že má po kapsách bankovky.
Pověra o pečení se bude nevěstám líbit, podle ní by totiž neměly nevěsty nijak zasahovat do pečení a přípravy svatebních koláčků, jelikož by mohly mít uplakané děti a nešťastné manželství. Pečení se proto často ujímají maminky a babičky.
Svatební pověry spojené s počasím
Podle všech známých pověr může jakékoli počasí vztah pouze vylepšit a posílit. Déšť = prší štěstí, slunce = pohodový a vyrovnaný život, bouřka s duhou = vášnivá láska do konce života.