Svatba Praha Dolce Villa

Etiketa svatebního stolování 25.10.2016

Svatební stolování

Partnerku by ke stolu měl vždy doprovodit partner, který jí odsune židli a posadí se dle zasedacího pořádku, zpravidla po její levici. Skleničku s přípitkem držíme vždy za její stopku a při ťuknutí se díváme lidem do očí. Po usazení si látkový ubrousek dáme na klín, papírový ubrousek (je-li k dispozici) zůstává na stole. Obsluha zanáší jídlo zprava. Servírování svatební hostiny začíná u novomanželů a postupuje se dle zasedacího pořádku až na konec svatební tabule. V případě větších svateb je potřeba brát v potaz, že doba servírování se protáhne, a tak není od věci porušit v tomto bodě lehce etiketu a domluvit se, že jakmile hosté dostanou pokrm, mohou začít jíst (předejdete tak vystydlému jídlu). Zasedací pořádek určují novomanželé a hosté by jej tak neměli na místě měnit. Zvláště pokud je někdo z přítomných alergik, vegetarián či celiatik, měl by sedět na místě, které mu bylo určeno a kam obsluha donese upravené menu. Obsluha odnáší nádobí až ve chvíli, kdy dojí všichni hosté (včetně dětí). Od svatební tabule se z pravidla neodchází, dokud se nedojí dezert.

Zasedací pořádek

Pokud chtějí snoubenci dodržet etiketu zasedacího pořádku na 100 %, může jim to dát občas pěkně zabrat. Na začátek několik důležitých faktorů, na které je dobré myslet.

Jsme připraveni vám kdykoli pomoci, pokud si nebudete vědět rady se zasedacím pořádkem nebo s čímkoli kolem etikety stolování. Nicméně pokud nejste zrovna šlechtického původu nebo Vaše svatba z nějakého jiného důvodu nevyžaduje pevné zachování pravidel etikety, zastáváme názor, že důležitější než formální pravidla je příjemná atmosféra mezi hosty. Pokud tedy máte pocit, že zasedací pořádek by Vám a Vašim hostům vyhovoval sestavený jinak anebo chcete mít pravidla etikety u stolu rozvolněnější, je to zcela na Vás. Je to konečně Váš den, kdy se musíte hlavně cítit příjemně.

Zpět na aktuality